SW pro rizeni projektu

Software pro řízení projektů

Ať chceme nebo ne, tak v současné době nemůže moderní projektový manažer fungovat bez zapojení alespoň nejzákladnějšího softwaru jeko je MS Project nebo jeho „free“ alternativy ProjectLibre. V tomto článku na téma „Software pro řízení projektů„, který napsal náš zkušený IT lektor Ing. Jaromír Navrátil, se podíváme na rozdíly mezi MS Project a ProjectLibre a také si ukážeme jednoduchý příklad použití.

Součástí školení projektových manažerů je základní seznámení s programem pro řízení projektů. Kromě specializovaných systémů zaměřených na příslušné obory existuje i univerzální systém pro řízení projektů od firmy Microsoft s názvem Microsoft Project, nyní ve verzi 2016. Jedná se o profesionální nástroj, který prošel dlouhým vývojem.

Pro účely školení a seznámení se s principy činnosti programu Microsoft Project si můžete stáhnout zkušební verzi od Microsoftu. Je ale potřeba zřídit si účet a program bude fungovat jen po omezenou dobu. Existuje ale i program ProjectLibre (Stáhnout), který je pod licencí CPAL a lze jej zdarma používat.

Software pro řízení projektů – Stručné porovnání těchto programů a možnost nasazení:

Microsoft Project – web

 • Spolehlivýmsproject_logo
 • Umožňuje týmovou práci
 • Spolupracuje se servery od Microsoftu
 • Široké možnosti přizpůsobení a konfigurace
 • Rozsáhlé analytické nástroje a sestavy
 • Propojování projektů, úložiště zdrojů
 • Kontinuální vývoj
 • Profesionální použití

ProjectLibre – web

 • Zdarmaprojectlibre-logo
 • Jednoduchý
 • Nespolehlivý s nepřesnými výpočty
 • Nevyvíjí se
 • Vhodný pro seznámení s principy práce s projekty, základní školení
 • Vhodný pro simulaci jednoduchých projektů a procesů

Příklad: Použití ProjectLibre při simulaci procesu „Zaškolení nových zaměstnanců“

Proces: Při nástupu nového zaměstnance je potřeba provést zaškolení na jeho pracovní místo. Je potřeba určit zdroje (lidské, případně materiální), které bude k tomu potřeba, čas a průběh. V tomto jednoduchém příkladu jsou použity pouze pracovní zdroje a je stanoven průběh úkolů – seznam, WBS a Ganttův diagram.

Zdroje zadané v tabulce zdrojů (ProjectLibreResourceResources).

zdroje

Stanovení úkolů potřebných k realizaci procesu : Zadá se v sekci ProjectLibreTaskGantt.

ukoly

K jednotlivým úkolům je potřeba přiřadit zdroje (v tomto příkladu pracovní), které jej budou realizovat (ProjectLibreTaskAssign resources).

prideleni

Výsledkem je Ganttův diagram (s časovou osou úkolů a zdroji) nebo WBS (struktura). Tyto a další analytické nástroje popisují výsledný proces a vidíte je na obrázcích níže. Mohou být součástí dokumentace popisovaného procesu.

Ganttův diagram
Ganttův diagram
WBS
WBS

Program ProjectLibre tedy umožňuje dokumentovat takové jednoduší případy a rychle získat potřebné přehledné výstupy. Pokud zadáte náklady na zdroje, získáte i náklady na zaškolení zaměstnance.

Programy pro projektové řízení umožňují přesnou simulaci skutečných projektů, a tak usnadňují jejich řízení a sledování.

Práci se SW pro projektového manažera je v rekvalifikačním kurzu Manažer projektu věnováno hned několik dní. Pokud Vás toto téma zaujímá tak se neváhejte a přihlaste se na rekvalifikační kurz.

Zaujal Vás kurz Manažer projektů nebo máte další dotaz ?

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.

Nezařazené
Gantt, MS Project, ProjectLibre, SW, WBS

Archivy

MS2014+ nový „Benefit7“
Zahájení jarního běhu Rekvalifikačního kurzu Manažer projektu (kód: 63-007-R) se blíží

Další podobné články