Správce sítě patří ke kurzům, který si zvolí ti, pro které je IT, počítače, tablety a mobily hobby nebo ti, kteří si chtějí doplnit a rozšířit digiskills. Je to ale především skvělá profese. Další kurz otevíráme na začátku července, pojďme si jej představit!
Co je náplní a cílem kurzu?
Kurz Správce sítí pro malé a střední organizace je koncipován podle pravidel NSK a umožní Vám získat profesní kvalifikaci. Tím je z větší části stanovena jeho obsahová náplň. Je zakončen kvalifikační zkouškou. Tím získáte osvědčení o svých kompetencích, které můžete uplatnit na trhu práce.
Struktura kurzu správce sítě
Na školení se budete věnovat těmto tématům:
- Přepínané sítě
- Směrované sítě
- Wi-Fi sítě
- Monitorování a zabezpečení síťového provozu
Seznámíte se se síťovými protokoly, internetem, prakticky budete nastavovat přepínače a směrovače, sestavovat vlan sítě, mesh sítě, směrovat síťový provoz.
Proč kurz absolvovat?
Možná jste slyšeli o čtvrté průmyslové revoluci (Průmysl 4.0). V současné době dochází k masivnímu nasazování automatizace a digitalizace do průmyslu. A firmy hledají odborníky. Tyto systémy totiž vyžadují profesionální správu a údržbu, zajištění bezpečnosti. Výpadek nebo napadení sítí uvnitř firemního perimetru může vést k obrovským škodám.
Pokud není IT vaše hlavní profese, je tento kurz vhodný i pro Vás. Firmy často hledají lidi s výbornými digiskills ve vlastních řadách, neboť znají firemní kulturu, a umožňují jim zařadit se do jejich IT týmů.
Chcete se stát správcem sítě?
Kurz správce sítě je otevřený. Můžete se do něj přihlásit individuálně a zaplatit si jej, ale může Vám jej zaplatit zaměstnavatel pro rozšíření vašich digitálních kompetencí nebo Úřad práce ČR v rámci rekvalifikací. Kurz splňuje všechny potřebné akreditace.
Z probíraných témat
Oddělení sítí na 2. vrstvě OSI (VPN).
Pokud potřebujete oddělit sítě na linkové vrstvě bez zpomalení přenosů na směrovačích, můžete to provést přímo na přepínačích (switch). Můžete využít pro přenos dat společnou fyzickou infrastrukturu (síťové rozvody), přesto se vše provede bez potřeby zkoumání síťových IP adres.
K tomu se používají virtuální lokální sítě (VLAN). Prakticky všechny dnešní přepínače tuto technologii podporují. Přitom dojde k oddělení sítí na linkové vrstvě (2), takže zařízení v různých VLAN nemohou mezi sebou komunikovat a přenášet data. Je to i významný bezpečnostní prvek.
Zařízení a porty, patřící do stejné VLAN se označí VLAN identifikátorem, který se vkládá do ethernetových rámců. Přepínače podle nastavení posílají označené rámce pouze na ty porty, které splňují explicitně definovaná pravidla. Vhodným nastavením dosáhnete toho, že „na sebe vidí“ jen zařízení v konkrétní VLAN.
Na obrázku jsou vzájemně oddělena koncová zařízení skupiny A (SK A) a skupiny B (SK B). Je to zajištěno tím, že zařízení jsou nastavená do dvou různých VLAN (VLAN ID 100 a VLAN ID 200). Přitom mezi přepínači (Switch 1 a Switch 2) jsou přenášeny rámce obou virtuálních sítí.
Pokud si chcete tato nastavení pochopit a prakticky vyzkoušet, přihlaste se na náš kurz Správce sítě.