Pak potřebujete mít znalosti a dovednosti Lektora vzdělávání dospělých! Jistě se shodneme na tom, že pro učení kohokoliv (dětí nebo dospělých) je potřeba mít určité vlohy – odborně jim říkáme vrozené kompetence. Jenže ani s „talentem“ pro výuku si dnes již nevystačíme. Sice tak jako nějak podvědomě „cítíme“, co a jak bychom měli učit. Možná se i přiblížíme tomu, čemu říkáme „cíl vzdělávání„, ale strašně se u toho nadřeme. Věřete mi – vyzkoušeno za vás na začátku mé lektorské kariéry 😀
Co nového najdete u zkoušky?
Trochu jsme upravili a přizpůsobili obsah vzdělávání aktualizovanému standardu ze dne 6. 1. 2023. Kompletní infromace o obsahu a průběhu profesní zkoušky najdete na webu www.narodnikvalifikace.cz . Některé změny jsou jen „kosmetické“, jiné jsou docela zásadní. První změnou je název – Lektor/lektorka dalšího vzdělávání.
Další změny najdeme v obsahu kvalifikačního standardu:
- Orientace v legislativě a systému dalšího vzdělávání pro potřeby lektora dalšího vzdělávání
- Spolupráce lektora dalšího vzdělávání s klienty při přípravě vzdělávacích programů a vzdělávacích akcí
- Tvorba vzdělávacích programů dalšího vzdělávání
- Rozpracování vzdělávacího programu dalšího vzdělávání do minutového scénáře
- Tvorba didaktických materiálů v oblasti vzdělávání dospělých
- Vedení prezenční výuky lektorem dalšího vzdělávání
- Vedení online výuky lektorem dalšího vzdělávání
- Ověřování a hodnocení dosažených kompetencí účastníků v oblasti vzdělávání dospělých
- Reflexe vlastní lektorské práce a evaluace vzdělávací akce v oblasti vzdělávání dospělých
Na první pohled je patrné, že se nám do standardu dostala i online výuka – s ní máme bohaté zkušenosti. Jen přes „covidovou“ dobu jsme proškolili více jak 6000 pedagogů z celé ČR. Jednalo se o IT kurzy, robotiku, osobnostní rozvoj (soft skills) , podnikavost, … Online výuku podporuje i MŠMT ČR, které od loňského roku uděluje akreditace i na rekvalifikační kurzy distanční formou. My tak máme akreditovány i profesní rekvalifikace – tj. část výuky je synchronní online výuka a část je forma samostudiia za pomoci e-learningu. I některé firmy přechází u vybraných témat na online formu.
Další změny se týkají např. tvorby vzdělávacích programů – na příkladu z praxe dle volby uchazeče popsat možnosti využití Národní soustavy kvalifikací při tvorbě programů dalšího vzdělávání. Další změnou je téma Spolupráce lektora dalšího vzdělávání s klienty při přípravě vzdělávacích programů a vzdělávacích akcí. V rámci tohoto tématu má lektor při zkoušce např. provést kalkulaci ceny služeb lektora a obhájit ji. Popsat systém vedení dokumentace vzdělávací akce v návaznosti na potřeby klientů a stanovená pravidla.
Těch změn je tam celá řada. Změny se týkají i samotné zkoušky a to nejen v délce (4-5 hodin pro každého účastníka), ale také v obsahu reflektující změnu standardu.
Jak se můžete na zkoušku připravit?
Nabízíme vám několik variant:
- prezenční nebo online kurz s profesní zkouškou s e-learningovou podporou – více informací najdete zde
- e-learning s profesní zkouškou – informace o e-learningu najdete zde
Tak co, jdete do toho?
Tak nyní již máte všechny potřebné informace a můžete se rozhodnout, která z variant je pro vás nejvhodnější. Stačí nás jen kontaktovat na e-mailu info@poc-sluzba.cz