on-line rekvalifikace

On-line rekvalifikace – lze či nelze?

Na začátek bychom měli zmínit poslední novinku z dílny MŠMT ČR a to článek z 1.3. 2021 Realizace rekvalifikačních a vzdělávacíh kurzů a zkoušek. V tomto článku nás MŠMT informuje o tom, že opět posunuli platnost zákazů prezenčního vzdělávání a také profesních zkoušek minimálně až do 21.3.2021. A to je pro rekvalifikace velmi důležité, protože většina rekvalifikačních kurzů je ukončena profesními zkouškami dle NSK. O tom, že rekvalifikace je možné realizovat i on-line, jsme vás informovali již v říjnu 2020 v článku Rekvalifikace pouze on-line, ale ne ty přes Úřad práce (prozatím). Jaké jsou tedy aktuální možnosti? To si rozebereme v dnešním článku.

On-line rekvalifikace

Již dříve MŠMT ČR povolilo vzdělávání akreditovaných kurzů v on-line formě. Např. pro akreditované kurzy pro pedagogy v rámci Šablon DVPP se tento systém vcelku rychle zažil a funguje tak v podstatě rok bez větších komplikací. Také pro rekvalifikační kurzy povolilo MŠMT realizaci on-line formou. Ale s podmínkou, že v případech rekvalifikačních kurzů zabezpečovanými Úřadem práce ČR si tak jednotlivé Úřady práce rozhodují sami, zda povolí on-line formu nebo ne. Realita? Touto formou se realizovalo velmi málo kurzů, ale věříme, že se situace změní, protože bude čím dále větší tlak na to, aby se realizovali rekvalifikační kurzy i přes UP ČR.

Naštěstí lze realizovat rekvalifikační kurzy i mimo Úřad práce ČR. Což znamená, že pokud si nějaká firma či jednotlivec objedná rekvalifikační kurz, tak ho může absolvovat v on-line formě (distančně). A právě tento případ nastal pro několik našich kurzů. Nejvíce jsme školili Manažera projektu (kod 63-007-R) a poté Lektora dalšího vzdělávání (kód: 75-001-T), takže kromě tisíce hodin on-line odškolených v rámci Šablon DVPP, jsme také odškolili několik stovek hodin on-line rekvalifikačních kurzů.

A co zkoušky?

Samozřejmě on-line výuka v rámci rekvalifikačního kurzu je pouze jedna část celého procesu. Ten musí být většinou ukončen profesní zkouškou dle NSK. A tyto zkoušky se nemohou realizovat on-line formou, takže z tohoto důvodů několik desítek (skoro až stovka) našich studentů čeká na ukončení svého rekvalifikačního kurzu právě kvůli povinnosti absolvovat profesní zkoušku.

Profesní zkoušky mají různé podoby, některé profesní zkoušky jako například Manažer projektu se skládají z testu, případové studie a ústního zkoušení, nebo naopak profesní zkouška Lektor dalšího vzdělávání se skládá z testu a prezentace vzdělávacího projektu spolu s praktickou ukázkou výuky.

Jedinou výjimkou z našich profesních zkoušek, které děláme, je profesní zkouška Chůva pro děti do zahájení povinné školení docházky (kód: 69-017-M). Tato zkouška patří mezi výjimky MŠMT, takže jsme mohli na konci loňského roku a v letošním roce minulý týden, prozkoušet všechny absolventky přípravného kurzu. Díky tomu si část z nich mohla požádat o vydání živnostenského oprávnění, což je smysl uvedené výjimky MŠMT. Ostatní naši absolventi tak musí stále čekat na to, až nám realizaci profesních zkoušek povolí MŠMT.

Jak probíhá on-line výuka?

Díky naší aktuální roční zkušenosti, kdy jsme proškolili stovky pedagogů v rámci našich akreditovaných kurzů DVPP a také několik desítek studentů v rámci rekvalifikačních kurzů, máme již zaběhlý proces on-line vzdělávání. Náš postup spočívá v živém on-line vysilání (v tzv. synchronním režimu, kdy jsou lektor i účastníci přítomni v jednom okamžiku), který je zároveň nahráván a poté umístěn na náš e-learning v podobě záznamu, ke kterému mají přístup pouze účastníci daného školení. Tento proces je převážně pro akreditovnaé kurzy DVPP, protože v rámci rekvalifikačních kurzů toto není vyžadováno. Protože však máme již celý tento proces odladěn, tak není problém do něj zařadit i rekvalifikační kurzy.

Na jaké on-line rekvalifikační kurzy se nyní můžete přihlásit?

Aktuálně Vám můžeme nabídnout rekvalifikační kurzy Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky dle NSK a Personalista dle NSK. Předpokládáme, že také brzy vypíšeme další termíny pro kurzy Manažer projektu dle NSK a Profesionální lektor – Lektor dalšího vzdělávání dle NSK.

Termíny Chůva pro děti do zahájení povinné školení docházky

17.09. - 29.10. 2024On-line20 hod.
Canva pro sociální sítě – pro mírně pokročilé a pokročilé - online výuka
IT kurzy pro veřejnost
IT kurzy skupina
Pozn: Výuka prostřednictvím ZOOM vždy v úterý od 16 do 19:15 hod, celkem 20 hod.
6 900 Kč

Termíny Personalista

Aktuálně není vypsaný žádný termín, v případě zájmu můžete kurz poptat na emailu info@poc-sluzba.cz.
Profesní zkoušky, Rekvalifikační kurzy
Chůva do zahájení povinné školní docházky, Lektor dalšího vzdělávání, Manažer projektu, MŠMT, On-line, On-line rekvalifikace, On-line výuka, On-line vzdělávání, Profesní zkoušky, Uřad práce ČR

Archivy

Rekvalifikace a profesní zkoušky na začátku roku 2021
Víte co je to E-Citizen?

Další podobné články